Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klávesové zkratky Internet Exploreru 7

31. 12. 2007

Internet Explorer je prohlížeč internetových stránek ingrovaných ve WinXP nebo defaultně dodávaný s většinou verzí WinVista. Konkurenčními programy jsou Mozilla FireFox, Opera, Monkey nebo Safary a mnohé další. Pro zrakově postižené též například Webie (doporučená starší verze s určitými omezeními využití - například otevření "cizích" dokumentů v prostředí webu, tj. pdf nebo doc). Pro práci se screen readery a softwarovými lupami je nejlépe používat Internet Explorer (často použivaná zkratka IE - informovat se, kterou verzi Vaše verze speciálního softwaru nejlépe podporuje), eventuelně FireFox. Pro slabozraké je možné doporučit například Operu pro dobrou možnost zvětšení a nastavení barev.

Screen readery (JAWS, WinEyes, Hall, eventulně Supernova) pracují s tzv. virtuálním oknem, známým už například z Wintalkera nebo OKA (aplikace OKO-Explorer). Jde o načtení obsahu stránky do neviditelného okna, v kterém se pohybujeme při čtení stránky, při pohybu mezi odkazy a v kterém fungují další speciální funkce - například sejmutí seznamu odkazů, přeskočení odkazů a začátek plynulého čtení od prvního výskytu textu na stránce, speciální fultextové vyhledávání). Specifika práce s projevuje například při práci s formuláři, kdy je nutné se NAD editačním polem nebo jiným formulářovým prvkem přepnout do editačního režimu Entrem - řekne "editační pole" a teprve pak je možné začít do editačního políčka psát. Začátek formuláře je zpravidla možné najít speciální klávesou, například F u JAWSe. Mezi objekty formuláýře je pak možné přecházet tabulátorem, aniž bychom se museli přepínat mezi virtuálním oknem a editačním modem - někdy to je však nutné, pokud screen reader není schopen vyčíst u položky formuláře její popisek - zpavidla proto, že je umístěn daleko od něho nebo jeho umístění je například nevhodně umístěné nad, napravo nebo pod ním.

Spuštěný screen reader většinou brání neznalému uživateli tohoto programu (zdravému uživateli) v běžné práci s IE - scrollování stránky myší, zápis do formuláře ...je nutné ho poučit o vypnutí screen readeru.

Některé screen readery při načtení stránky začnou stránku plynule číst - čtení je možné zastavit klávesou Ctrl. Při zahájení čtení šipkou dolů se začne číst stránka od začátku (WinEyes) nebo od místa, kde jsme se čtením přestali (JAWS).

Dále uvedené klávesové zkratky jsou obecné pro Internet Explorer, nezahrnují tedy speciální klávesové zkratky jednotlivých screen readerů, které budou případně uvedeny v samostatném příspěvku. Klávesové zkratky jsou pro nejnovější verzi Internet Exploreru, tedy pro verzi 7.

Otevření prohlažeče - ikona na Ploše nebo v nabídce Start - Programy (rozbalit šipkou doprava) - někdy stačí jen I nebo Internet Explorer a Enter.

Otevřít pole pro zadání adresy stránky (URL)Alt+D nebo F6, eventuelně Ctrl+O nebo Ctrl+L
Otevřít historii v panelu AdresaF4
Vyhledávání textu na stránceF3 nebo Ctrl+F
Zaavření Internet Exploreru - při otřevření více záložek se zeptá na uzavření všech záložek (v případě Internet Exploreru 7)Alt+F4
Vstoupit do menu programu a pohyb v němlevý Alt nebo F10, pohyb po menu šipkami - hlavní položky šipkou doprava, šipka dolů do roletky, některé rozbalovací šipkou doprava
Znovunačtení stránkyF5 nebo Ctrl+R
Znovunačtení stránky u JAWSu - jeho virtuálního oknaInsert+F5
Znovunačtení s vyprázdněním vyrovnávací pamětiCtrl+F5
Zobrazení kontextového menuShift+F10 nebo pravé tlačítko myši (kontextové tlačítko na klávesnici)
Přepnutí do celoobrazovkového zobrazení (bez menu)F11
Výběr textu na celé stránceCtrl+A (All - všechno) nebo Ctrl+Num5 (Center)
Zobrazit/Skrýt panel Oblíbených položekCtrl+I
Zobrazit dialog pro uspořádání Oblíbených položekCtrl+B
Přidat prohláženou stránku do Oblíbených položekCtrl+D
Zobrazit/Skrýt panel Historie stránekCtrl+H
Zobrazit/Skrýt panel zdrojů RSS kanálů - novinka IE7Ctrl+J
Zobrazit aktuální stránku v novém okně prohlížeče - hojně využíváno, dokud nebyly záložky v IE6 a starších pro rozvětvení prohlížení a možný rychlejší návrat k stránce, odkud jsme větviliCtrl+N
Zobrazit přehled záložek (miniatury otevřených stránek)Ctrl+Q
Seznam otevřených záložekCtrl+Shift+Q
Otevření nové záložky (odkaz otevřít v nové záložce, tj. ne další okno prohlížeče, v kontextovém menu)Ctrl+T
Zavření záložky (pokud je otevřena jen jedna - zavření IE7)Ctrl+F4 nebo Ctrl+W
Přecháízení mezi záložkamiCtrl+(Shift+)TAB
Přechod na záložku čísloCtrl+1...až 9
Zvětšení měřítka (může kolidovat se SW lupou)Ctrl+Num+
Zmenšení měřítka (může kolidovat se SW lupou)Ctrl+Num-
Nastavení měřítka na sto procentCtrl+0
O stránku ZpětBackspace nebo Alt+šipka vlevo
O stránku DáleAlt+šipka vpravo
Posunout stránku o obrazovku dolůPageDown nebo mezerník (mezerník zpravidla neplatí u screen readerů)
Posunout stránku o obarzovku nahoruPageUp
Menu SouborAlt+S
TiskCtrl+P
Menu ÚpravyAlt+R
Menu Zobrazit (Velikost písma/Kódování/Zdrojový kód)Alt+Z (T/K/D)
Oblíbené položky (Přidat k oblíbeným.../přidat skupinu složek k Oblíbeným položkám .../Uspořádat oblíbené položky) - procházení oblíbených nebo jejich skupinAlt+Y (D/S/U) - šipkami dolů, nahoru, rozbalení skupin šipkou doprava, zabalení šipkou doleva a pak procházení podmenu šipkami dolů a nahoru
NástrojeAlt+T (rozbalí tlačítko panelu násrrojů - tlačítko Nástroje - klávesová zkratka koliduje)
Menu Nástroje (Možnosti internetu - dialog pro nastavení prohlížeče a internetu)Alt, T, (I)
NápovědaAlt+N (panel nástrojů - tlačítko Další tlačítka - menu Nápověda a Create Mobile Favorite nebo Skype)
Menu Nápověda (Obsah a rejstřík/O aplikaci Internet Explorer - zjištění verze aplikace) Alt, N (B/O)